LÖGY Program 2020: a továbbjutók!
A több mint tízéves Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Program (LÖGY) idei pályázati szakaszában az innováció, a helyi közszolgáltatások fejlesztése, a helyi összefogás és a közösségek erősítése minden eddiginél nagyobb jelentőséget nyertek, igazodva a nagy változást hozó társadalmi, gazdasági helyzethez. A koronavírus járvány okozta veszélyhelyzet ellenére 2020. május 4-én idén is kiírásra került a pályázat, és a pályázati témákhoz kapcsolódóan szervezett online konferenciasorozaton több mint 100 település képviseltette magát, mintegy 300 fő részvételével. A pályázatok beérkezését követően a Program Irányító Bizottsága döntést hozott, az írásbeli értékelést követően a bizottság tagjai a beérkezett pályázatok közül 2020. július 17-én videókonferencia keretében választották ki azt a 19 jó gyakorlatot, amelyet a helyszínen személyesen vagy a járványügyi helyzethez igazodva online módon is megtekintenek.
A Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Programját a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) az Európa Tanács Helyi és Regionális Demokrácia Szakértői Központja együttműködésével hirdeti meg 2008-tól folyamatosan. 2020-ban – a korábbi évek sikeres együttműködéséhez hasonlóan – a megvalósításában részt vesz a Belügyminisztérium, az e-Demokrácia Alapítvány, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Homo Oecologicus Alapítvány, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Magyar Faluszövetség, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és az Országos Polgárőr Szövetség, új csatlakozó szervezetként pedig a Kisvárosok Szövetsége és a Biztonságos és Élhető Városokért Egyesület (BEVE). A Program keretében évente pályázhatnak a települési önkormányzatok és mutathatják be innovatív, jól működő és más települések számára is adaptálható jó gyakorlataikat.
A Program Irányító Bizottsága – amelyben a megvalósításban résztvevő szervezetek delegáltjai képviseltetik magukat – átértékelve a koronavírus járvány okozta helyzetet úgy döntött, hogy folytatódjon a Program, és meghirdették annak 2020-as pályázati szakaszát.
Mint a pályázati kiírásban kiemelték: „A döntéssel azt szeretnénk megerősíteni, hogy továbbra is hiszünk a helyi közösségek összefogásának, a helyi demokráciának az erejében, az önkormányzatok rátermettségében, és minden lehetséges eszközzel hozzá kívánunk járulni az önkormányzataink segítéséhez az új kihívások kezelése során.”
A Program keretében a TÖOSZ 2020. május-június hónapokban öt tematikus online konferenciát szervezett az idei évben meghirdetett pályázati altémáknak megfelelően, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a pályázatra, valamint segítse a potenciális pályázókat a felkészülésükben. A rendkívül sikeres konferenciasorozatot követően, a 2020. július 2-ai határidőig az ország kilenc megyéjéből és a fővárosból összesen 27 pályázat érkezett.
Valamennyi beérkezett pályázatot színvonalasnak és elismerésre, másokkal való megosztásra érdemesnek találta az Irányító Bizottság. Ezért nemzetközi konferencia, szakmai kiadvány keretében a következő hónapokban közzétesszük ezeket, és megismertetjük a magyar innovációkkal az európai önkormányzatokat, szakmai szervezeteket is. Ezúton is továbbítjuk az Irányító Bizottság elismerését a pályázóknak.
A Program keretein belül, a pályázatok szakértői értékelését is figyelembe véve az Irányító Bizottság tagjai megvitatták az egyes pályázati anyagokat és döntöttek a továbbjutó pályázatokról. Az alábbiakban bemutatjuk a 19 továbbjutó önkormányzat írásos pályázati anyagát.
Tekintve, hogy egy fő téma kerül meghirdetésre 2020-ban:
Helyreállítás és újjáépítés a járvány okozta károk enyhítésére – jól bevált önkormányzati innovációk, amelyen belül a következő altémákban* jutattak tovább a következő pályázatok:
1. Társadalmi felzárkózási jó gyakorlatok – a szegénység elleni küzdelem hatékony helyi módszerei
2. Helyi közbiztonsági jó gyakorlatok
3. Önkormányzati jó gyakorlatok az idősellátásban
4. Önkormányzati innovációk
*A pályázati kiírás ötödik, Helyi gazdaságélénkítési, önkormányzati tőkevonzási jó gyakorlatok altémájában egy pályázat érkezett, amely az Irányító Bizottság döntése értelmében az Önkormányzati innovációk kategóriába került átsorolásra.
A pályázati dokumentációhoz a pályázati formanyomtatvány elektronikus kitöltése mellett egy 8-10 szöveges-képes diából álló MS Power Point (ppt) prezentációt és egy rövid videó megküldését vártunk a pályázóktól. A rövid videókat folyamatosan közzétesszük az interneten, hogy a tanulási folyamat és a tudásmegosztás már ebben a szakaszban is igazán hatékony lehessen.
A helyszíni látogatásokat kiváltó online megbeszélések, szakértői értékelések, beszélgetések 2020. szeptember 4-től szeptember 30-ig, tartanak. Az offline/online felkészítő tréning a prezentációs döntőre 2020. október folyamán lesz, a prezentációs döntő (offline vagy online záró-konferencia) időpontja: 2020. november 25.