TÖOSZ polgármesteri fórum Komárom-Esztergom megyében
2016. március 17-én, a Komárom-Esztergom megyei Rédén tartott megyei polgármesteri fórumot a MANORKA projekt keretében a TÖOSZ. A szövetség hagyományos országjáró rendezvénysorozatával biztosít rendszeres lehetőséget tagjai és valamennyi érdeklődő polgármester, jegyző, önkormányzati szakértő számára véleményük kifejtésére, észrevételeik megfogalmazására és megvitatására az önkormányzati összefogás jegyében. A fórumról készített összefoglalót olvashatják.
Emlékeztető
Komárom-Esztergom megyei Polgármesteri Fórum
Résztvevők: jelenléti ív szerint
Időpont: 2016. március 17, csütörtök, 10 óra
Helyszín: Intéző-lak Vadászház, Réde, Kinizsi út 38.
A szakmai nap levezető elnöke dr. Zongor Gábor a TÖOSZ főtitkára
1./ Köszöntők:
- Pölöskei József, Réde polgármestere, a TÖOSZ Komárom-Esztergom megyei tagozatvezetője
- Pergő Margit, Berhida polgármestere, a TÖOSZ társelnöke
A megjelenteket köszöntő polgármesterek reményüket fejezték ki, hogy valódi párbeszéd alakulhat ki a polgármesterek között a nap során.
2./ A 2014-20 közötti európai uniós fejlesztési időszak önkormányzati lehetőségei
- általános tájékoztató az operatív programokról
Előadó Osztoics András, a Monitoring és Értékelési Főosztály főosztályvezető-helyettese, Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkárság
- a megyei Terület- és Településfejlesztési Operatív Programról:
Előadó: Popovics György, a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke, a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat
Osztoics András, Monitoring és Értékelési Főosztály főosztályvezető-helyettese, Miniszterelnökség: 960 milliárd EUR a teljes keret az EU-ban, valamivel alacsonyabb, mint az előző időszakban, de egy főre lebontva növekedett. 60% gazdaságfejlesztésre megy, itt települések kulcs szerepet kapnak.106 %-os abszorpció az elmúlt időszakban. 2017 június 30-ig az összes felhívás kiírása a cél, 2018-ig pedig az összes pénz lehívása.
GINOP – Gazdaságfejlesztés és Innovációs Program – legnagyobb, a többi 1230 milliárd körüli keretösszegek. A működést a 272/2014 Kormányrendelet szabályozza. Az előadás további részei a honlapról letölthetőek.
Az előadás ITT tölthető le.
Popovics György, Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke:
Gyakorlati kérdésekről kíván szólni. Elkötelezett a kistelepülések esélyeinek képviselete iránt, mindamellett ezt oly módon kívánja megvalósítani, hogy a nagyobb települések érdekei se csorbuljanak.
A megye települései nagyon nyitottak voltak az előkészítés során. Az ITP tervezése során a konkrét projektek nem kerültek bele az Integrált Településfejlesztési Programba. A cél, hogy mindenkit hozzájutassanak azokhoz a lehetőségekhez, amely a sikeres projektfejlesztéshez hozzájárulnak. Alapelvek: mindenki mindenre pályázhat, nem muszáj az önkormányzattal íratni a projekteket, de, ha az önkormányzat írja, akkor sem biztos, hogy nyernek, hiszen verseny van. A pályázati rendszernek köszönhetően nem lehet adott projekteket előtérbe helyezni. Nincsen lehetőség egyes projektről önállóan dönteni, projekt lista kerül jóváhagyásra.
A megye koordinációs szerepe: a települések az irányba való orientálása, hogy megtalálják azokat a sorokat, ahol lehetőségük van sikeresen pályázni. Ilyen területek pl. szociális ügyek, óvodáztatás, energiahatékonysági pályázatok stb. a kistelepülések számára.
A megye szívesen vállalja az összes projekt megírását. A projekt menedzsment költségeket kizárólag a megyei önkormányzat tudja lehívni. Egyelőre keretszerződések vannak, de minden projekt esetében külön személyre szabott szerződés készül. Változtatás történt, lehet, hogy már a megyei önkormányzat hivatala is belekerülhet a megvalósításban.
Az összefogás nagyon fontos, hiszen a TOP-ban ide irányított pénzek, itt kerülnek felhasználásra, amennyiben időben sikerül megegyezni a projekt listákban és nem kerül sor átcsoportosításra.
Verseny: A cél, hogy Komárom-Esztergom megye, de a települések is egyaránt jól járnak.
A következő félév lesz a legfontosabb a TOP-ok szempontjából, így akár arra is készülni kell, hogy nemsokára elkezdhetők majd a projekt megvalósítások.
Mérnökkamarával együttműködési megállapodás kerül aláírásra. Terv, hogy a vállalkozók is Komárom-Esztergom megyéből kerüljenek ki.
3./ A járási és az önkormányzati hivatalok együttműködését elősegítő program tapasztalatai. Javaslatok a továbbfejlesztéshez. (MANORKA projekt része- lásd: http://manorka.net )
Előadó: Boros Péterné, az MKKSZ főtitkára
Boros Péterné a járási és az önkormányzati hivatalok együttműködését elősegítő program tapasztalatait mutatta be.
Az előadás ITT tölthető le.
4./ A Magyar Államkincstár ASP programjának ismertetése
Előadó: Kócsáné Horváth Erika és Krucsó Balázs projektvezető, Magyar Államkincstár Elnöki Kabinet
Krucsó Balázs projektvezető, a Magyar Államkincstár ASP programjával kapcsolatos tájékoztatója hangzott el.
Az előadás ITT tölthető le.
Kérdés:
Harsány Marianna, Tata: 1. A korábbi verzióhoz képest az új rendszer mennyire megfelelő a nagy városok számára? 2. Miért kerülnek továbbra is fejlesztésre a régi programok? 3. ÁNYK-nak mi lesz a sorsa?
Krucsó Balázs: 1. Alkalmazásfejlesztéssel magasabb szolgáltatásszintet próbálnak nyújtani, törekszenek a differenciálásra. 2. Azoknak az önkormányzatoknak is be kell számolni, amelyek nem ASP alapú rendszereket, DOS alapúakat használnak. 3. Jelenleg az a terv, hogy kivezetésre kerül, majd egy új online alapú rendszer kerül bevezetésre, iphone alapú.
Biztosítási kedvezmények és biztonságos vagyonkezelés önkormányzatoknak
Csaholczy Erika a Generali Alapkezelő Zrt. működéséről, tevékenységeiről tartott összefoglalót, amelyet Novák László egészítette ki
Előadó: Csaholczy Erika, GP Consulting Pénzügyi Tanácsadó Kft.,
Novák László, Generali Alapkezelő Zrt
Az előadások ITT és ITT tölthetők le.
OPTEN Informatikai Kft. tájékoztatója az önkormányzati lehetőségekről
Előadó: Drexler Tünde, az OPTEN Informatikai Kft. munkatársa
Az előadás ITT tölthető le.
5/ Aktuális önkormányzati ügyek és a TÖOSZ programjai, a MANORKA projekt eredményei
Előadók: Pergő Margit, Berhida polgármestere, a TÖOSZ társelnöke, dr. Zongor Gábor a TÖOSZ főtitkár
Pergő Margit, TÖOSZ társelnöke, Berhida polgármestere beszélt a TÖOSZ aktuális tevékenységeiről, projektjeiről, önkormányzati kérdésekről.
Előadása ITT tölthető le.
Royal-Kert Kft. kínálata önkormányzatok számára
Előadó: Kishalmi Tibor, ügyvezető
Kishalmi Tibor, a Royal kert ügyvezetője ismertette a vállalkozás tevékenységeit.
Előadása ITT tölthető le.
6/ Az MKKSZ az önkormányzati hivatalok dolgozóinak életpályájáért.
Előadó: Boros Péterné, az MKKSZ főtitkára
Boros Péterné, az MKKSZ főtitkára beszélt a köztisztviselői dolgozók életpályamodelljének fontosságáról.
Előadása ITT tölthető le.
Felszólalás:
Sógorka Miklós, Súr: Megköszönte a TÖOSZ és MKKSZ munkáját, egyetért az elhangzottakkal. Nagyon nehéz helyzetben vannak a települések, különösen a kis települések, így megkerülhetetlen a sztrájk.
Karánsebesy Lukács, Almásfüzitő: Budacash áldozatai, senki nem foglalkozik velük. ÁSZ ellenőrzést kaptak, kérdés, hogy miért, vajon ők a bűnözők, vagy áldozatok.
Készítette:
Krausz Veronika, Komárom-Esztergom megyei referens