Testvértelepülési kapcsolatok erősítése Mátészalkán
A TÖOSZ részvételével zajló, az Európai Települések és Régiók Tanácsa (CEMR) által meghirdetett REALISE projekt keretében 2024. november 13-án, Mátészalkán tartott konferencián öt-öt, új testvértelepülési kapcsolatot kialakító román és magyar település vezetői találkoztak egymással. A nemzetközi program lehetőséget biztosított a résztvevők számára, hogy mélyebben megismerjék egymás elképzeléseit, amelyek inspirációt nyújthatnak a jövőbeni együttműködéshez és közös fejlesztésekhez. Többen a rendezvény keretében írták alá hivatalosan is az együttműködési megállapodást.
A TÖOSZ 2024 júniusában sikeresen pályázott a CEMR által meghirdetett REALISE projektben való részvételre, amelynek elsődleges célja az volt, hogy konkrét testvértelepülési kapcsolatok létrehozását segítse elő. A támogatásnak köszönhetően nyolc új testvértelepülési kapcsolatot segítettünk életre, valamint kilenc vármegyében testvértelepülési workshopokat szervezünk 2024 decemberéig.
Az együttműködés keretében került megrendezésre a november 13-ai nemzetközi konferencia Mátészalkán, ahol szakmai előadások mellett a két ország települési vezetői személyesen, - illetve virtuálisan - is találkozhattak egymással és egy workshop keretében, Fekete Katalin, a TÖOSZ trénere irányításával ismerhették meg egymást.
A konferencián házigazdaként köszöntőt mondott dr. Hanusi Péter, Mátészalka polgármestere, a TÖOSZ megbízott elnöke, dr. Gyergyák Ferenc, a TÖOSZ főtitkára, illetve Emil Drăghici, az ACOR, a Romániai Községek Szövetsége elnöke.
Az eseményen előadást tartott Maddalena Fontana, a CEMR testvérvárosi kapcsolatok és partnerségek kiépítésének projektfelelőse, aki a REALISE projektről és a testvértelepülési kapcsolatok új koncepciójáról beszélt. A testvértelepülési kapcsolatok új koncepciójáról bővebben ITT olvashatnak.
A CEMR tájákoztatóját követően Cristina Vesa és Lavinia Chirila az Interreg VI-A Románia-Magyarország Program Közös Titkársága képviseletében tartottak előadást a helyi önkormányzatok számára a határon átnyúló fejlesztésekhez rendelkezésre álló forrásokról.
Az előadásokat követő workshop során fontos volt, hogy a rendelkezésre álló szoros időkeretben minél eredményesebb munkát végezhessenek a települések delegációi, így az együttműködő partnerek külön asztaloknál mutatkoztak be egymásnak.
A települések az ismerkedést követően egymást mutatták be a résztvevők előtt, ami a leendő partnereknek érzékletes képet adott a települések adottságairól, problémáiról, fejlesztési irányairól.
Emellett a partnertelepülések konkrét fejlesztési célok meghatározásán dolgoztak a workshop keretében, felvázolták településük problémáit, meghatározták az együttműködés fő területeit, projekt-ötleteket vázolnak fel, amelyekhez európai forrásokat is kereshetnek. A workshop végére lehetőségük nyílt megismerni egymás gondolatait, hogy abból további fejlesztési ötleteket nyerhessenek.